بورس چه رئیس جمهوری می خواهد ...

1400/05/13 تعداد بازدید: 8
بورس چه رئیس جمهوری می خواهد ...

بازار سرمایه نیاز به رئیس‌جمهوری دارد که همچون سال گذشته، سهام را به قیمت بالا به مردم عرضه نکند و بعدازآن، اجازه دهد بازار سازها، زمینه سقوط قیمت سهام را فراهم کنند تا دوباره در قیمت پایین خرید کنند.
مراسم تنفیذ رئیس‌جمهور هم انجام شد. نکته جالب این مراسم این بود که آقای رئیسی، بازار سرمایه را در کنار کسری بودجه، تورم و کرونا جزو اولویت‌های دولت طبقه‌بندی کردند و این، اولین باری است که رئیس‌جمهوری در مراسم تنفیذ به بازار سرمایه اشاره می‌کند.

آلبرت بغزیان، اقتصاددان در گفت‌وگو با بورس نیوز در این خصوص بیان کرد: بازار سرمایه نیاز به رئیس‌جمهوری دارد که همچون سال گذشته، سهام را به قیمت بالا به مردم عرضه نکند و بعدازآن، اجازه دهد بازار سازها، زمینه سقوط قیمت سهام را فراهم کنند تا دوباره در قیمت پایین خرید کنند.

وی ادامه داد: مشکل بازار سرمایه در سال گذشته، ورود مردم به بازار سرمایه نبود؛ مشکل بازار، کاری بود که دولت در فرازوفرود این بازار انجام داد و از دولت جدید درخواست داریم دوباره چنین حرکتی در بازار سرمایه انجام ندهند. انتظار رشد مصنوعی بازار سرمایه مثل سال ۹۹ را نداریم؛ ولی باید نظارت دقیقی بر رفتار بازار سازها صورت بگیرد.

این اقتصاددان در توصیه به رئیس‌جمهور اظهار کرد: مهم‌ترین درخواست فعالان اقتصادی، حفظ ثبات در بازار ارز است. امیدواریم رئیس‌جمهور با تعیین هر چه سریع‌تر متولی بازار ارز و رئیس‌کل بانک مرکزی، شرایطی فراهم کنند که نظام نرخ ارز شناور مدیریت شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دولت نباید از بازار ارز درآمدزایی کند و نرخ ارز را به حال خود رها کند. بازار ارز باید تابع سیاست‌های بانک مرکزی حرکت کند. تا بازار ارز به ثبات نرسد و بانک مرکزی یک نرخ شناور را مدیریت نکند، تولیدکننده هم امنیت تولید ندارد.

وی افزود: مدیریت نرخ ارز به معنای مدیریت و قیمت‌گذاری دستوری نرخ ارز نیست. مدیریت نادرست آن است که به تولیدکننده دلار ۴۲۰۰ تومانی بدهیم و محصول تولیدی با دلار ۳۰ هزارتومانی قیمت‌گذاری شود! مادامی‌که صنایع از دولت امتیازاتی مثل ارز با نرخ دولتی دریافت می‌کنند، انتظار رهاسازی قیمت‌ها بیهوده است.

وی در ادامه با اشاره به انتظار بعضی فعالان بازار سرمایه برای آزادسازی قیمت‌ها، گفت: تأکید بر آزادسازی قیمت‌ها (مثلاً در صنعت خودرو) را منطقی نمی‌دانم. آزادسازی به معنای رهاسازی قیمت‌ها معنایی ندارد. قیمت تمام‌شده خودرو، ازآنچه اظهار می‌شود کمتر است و خودروسازان فقط باعرضه قطره‌چکانی خودرو، گروکشی می‌کنند و دلالان هم از این وضعیت سوءاستفاده کرده و افزایش قیمت خودروها در بازار را رقم‌زده‌اند.

بغزیان تصریح کرد: موافق رهاسازی قیمت خودرو نیستم و هیچ جای دنیا هم دولت‌ها، قیمت‌گذاری‌ها را به حال خود رها نمی‌کنند. دولت باید روی فرآیند قیمت‌گذاری در صنایع مختلف مدیریت داشته باشد و صنایع ازجمله خودروسازان هم باید از قیمت‌گذاری‌ها تمکین کنند.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: زیان خودروسازان ناشی از سیاست‌های نادرست مدیریتی در این شرکت‌ها بوده و نباید مردم این هزینه را از جیبشان بپردازند.

بغزیان در پایان گفت: آزادسازی قیمت‌گذاری خودرو فقط در صورتی قابل‌پذیرش است که با وضع تعرفه واردات منطقی، اجازه واردات خودرو و رقابت در بازار خودرو را فراهم کنیم! وگرنه در یک بازار انحصاری، آزادسازی قیمت‌ها مفهومی ندارد. 

نظرات

loader

© کلیه حقوق متعلق به هابیت سرمایه می باشد . (قوانین و مقررات)